Dziecięce stópki są w szczególności narażone na działanie otoczenia, a co za tym idzie będą one w szczególności podatne na wszelakie odkształcenia terenu czy obuwia. Zapewnienie, że od początku zadbamy o ich prawidłowy rozwój pozwoli dziecku spokojnie wejść w dorosłe życie bez bagażu problemów związanych z takimi problemami, jak płaskostopie u dzieci.
Płaskostopie u dzieci i dorosłych – zagrożenia

Przede wszystkim trzeba sobie uzmysłowić, że płaskostopie jest poważną chorobą stóp niewiele groźniejszą od działania jakiś zarazków czy innych charakterystycznych dla wieku dziecięcego chorób.

Przede wszystkim płaskostopie u dzieci będzie bardzo trudne do wyleczenia, jeśli zawczasu nie będziemy w stanie prawidłowo ocenić stanu zdrowia stopy. Efekt płaskiej stopy będzie fatalnie odbijał się na zdrowiu fizycznym dziecka, ponieważ będzie ono cierpiało podczas chodzenia każdego dnia. Oprócz tego pojawią się problemy związane nie tylko ze stopami, lecz także z kręgosłupem i reszta prawidłowej postawy dziecka.

Jeśli nasza stopa jest płaska, oznacza to, że stawiamy całkowity ciężar naszego ciała na całą powierzchnię, jaką mamy do dyspozycji naszej stopy. W efekcie będziemy męczyć całe ciało, jako że z anatomicznego punktu widzenia stopa z

ostała uformowana tak, aby ciężar ciała osiadał na pięcie i zewnętrznej krawędzi naszej stopy.

płaskostopie u dzieci

Płaskostopie u dzieci spowoduje, że w nastoletnim życiu i późniejszym będą kształtować swoje złe postawy w taki sposób, że będzie to negatywnie wpływać na ich postawę. Skutki zaniedbania płaskostopia u dzieci będą objawiały się w następujący sposób:

Bóle stóp podczas chodzenia
Bóle mięśni ud i kolan
Bóle kręgosłupa, jako że nieprawidłowa postawa wpływa na jego kształt

Korekcja płaskostopia u dzieci

Podstawowym sposobem na radzenie sobie z płaskostopiem u dziecka jest na początku lekarskie stwierdzenie, czy dziecko potrzebuje leczenia, czy też wystarczy odpowiednie obuwie. W tym drugim przypadku i tak warto poradzić się lekarza ortopedy, który stwierdzi czy stosować buty z tak zwanym klinem, czy też ze zwyczajną wkładką profilowaną.