Wchodzimy tutaj w dziedzinę badań psychologicznych, które stanowią najważniejszą, ale i najdelikatniejszą fazę w diagnozowaniu migreny. Niestety, zbyt często bywa ona pomijana.

Gdyby wszystkie napady migreny były wynikiem czynników zewnętrznych, takich jak jedzenie, picie, pogoda czy menstruacja, to leczenie byłoby bardzo proste. Wystarczyłoby wyeliminować bądź zneutralizować te czynniki, a pacjent ozdrawiałby od razu. Wszystkie lekarstwa stałyby się właściwie zbyteczne

i niniejszy rozdział nie występowałby w ogóle w naszej książce. Ale tak niestety nie jest. Jak mówiliśmy, najczęstsze przyczyny migren mają naturę psychiczną. Prawie zawsze chodzi o jakąś zmianę w życiu czy konflikt. Większość kryzysów bierze się ze stresów emocjonalnych. Konieczne jest więc poszukiwanie, ocena i, w miarę możliwości, unikanie stresów. Taki jest cel ba-dań psychologicznych.

Postać przewlekła

W postaci tej często dochodzi do tworzenia się konglomeratów schorzałych węzłów chłonnych, nieraz znacznej wielkości. Proces ten może trwać latami.

Postać przewlekła ma przebieg łagodny i charakteryzuje się nieuchwytnym początkiem. Pojedyncze węzły chłonne ulegają miernemu powiększeniu, są zazwyczaj niebolesne, ruchome. Proces serowacenia. jest powolny, przetoki tworzą się rzadziej. Nieraz o przebytym procesie świadczą tylko przypadkowo stwierdzone pojedyncze zwapnienia węzłów szyjnych.