Na czym polegają techniki relaksacyjne? Chodzi w nich przede wszystkim o to, by złagodzić działanie stresu, który powoduje, że organizm znajduje się w ciągłym pogotowiu, co wyraża się stałym na-pięciem mięśni. Chory na migrenę reaguje na stresy mocniej niż inni ludzie. Napięcie obejmuje prawie wy-łącznie mięśnie szyi, głowy i czoła, potęgując zarówno niepokój, jak i bóle migrenowe. Tworzy się błędne koło.
Techniki relaksacyjne mają wpływ na sferę emocjonalną, powodując jednocześnie rozluźnienie mięśni. Najczęściej stosowany jest trening Schultza (z wariantem Jacobsona). Joga łączy relaksację z nauką kontrolowania własnego organizmu, poczynając od mięśni
i obwodowych naczyń krwionośnych (etap I i II) po-przez rytm serca, oddychanie, ruchy narządów trawiennych, aż po krążenie mózgowe. Na etapach I i II niepokój maleje, następnie, gdy chodzi o podstawowe funkcje organizmu, znów rośnie. Jest to etap, poprzedzający zwykle ustępowanie objawów migreny. Relaksacj a ma zawsze zbawienny wpływ na stan psychiczny pacjenta, zmniejsza jego niepokój, ale często przynosi rozczarowanie, gdy chodzi o symptomy migreny. Można temu zaradzić, stosując technikę zwaną biofeedback.